Moderní vymoženosti...

20. října 2014 v 22:17 | Lúthien |  Hlavou...
Moderní vymoženosti - na mysli mám počítače, internet, mobily, aplikace a ve kolem. Každý z nás aspoň 1 věc z výše uvedených používá, ale zamysleli jste se někdy proč?


Přenesme se do dob, kdy ani jedno nebylo, do dob našich, babiček a částečně i maminek... Jste chlapec/dívka studující střední školu, může vám být nějakých 17 let a žijete v době, kdy bylo vaší mámě/tátovi stejně tolik.
Je ráno, zvoní vám budík, zaklapnete ho, s nechutí vstanete, nazujete si bačkory, odšouráte se do koupelny a na záchod, kde provedete nezbytně nutné. Další Vaše kroky směřují do kuchyně, kde vaši rodiče právě štelují anténu, aby mohli poslouchat rádio co nejčistším zvukem. Pozdravíte je, usednete ke stolu a pár minut snídáte. Nemáte potřebu tahat s sebou mobil, abyste zjistili, jestli vás nepostrádají vaši kamarádi (protože se uvidíte až za 20minut ve škole), ani nepotřebujete zhlédnout, co je kde nového, či kolik nových lajků jste získali u své profilovky. Poté vstanete, hodíte na sebe nějaké oblečení, políbíte rodiče, či jim jen řeknete "ahoj", prásknete dveřmi a letíte do školy. Nastoupíte do tramvaje, kde buď narazíte na své spolužáky, nebo jen bezduše čučíte z okna. Opět nepotřebujete smskovat s kamarády, uvidíte se totiž za pár minut ve škole. Po dobu vyučování si píšete tajné lístečky s kamarády, ne smsky, či si znuděně děláte zápisky na předmětech, které vás nebaví. Odpolední vyučování výjimečně nemáte, a tak jdete na oběd domů, kde již čeká vaše mamá s jídlem. Vyprávíte jí, co bylo ve škole, známky, průšvihy, atd. Nemusíte kontrolovat fb ani mobil, protože s kamarádkami se uvidíte odpoledne, jak jste se domluvili/y ve škole. Po jídle si zalezete do pokoje a četete si, učíte se, či posloucháte rádio. Opět nemusíte chatovat, protože se uvidíte odpoledne! Úderem druhé hodiny se seberete a pádíte do města za kámoškami. I v tehdejší době se dá leccos ve městě pořídit, tudíž prošmejdíte módní obchody, ale nakonec skončíte v kavárně u latté a dortu. V krámech se nemusíte fotit v každém vyzkoušeném kousku, ani si nemusíte psát s dalším tuctem lidí. Máte své kamarádky, jste s nimi teď venku a teď si chcete povídat, proto jste taky šli ven, no ne? Po dvou hodinách mluvení se každá vydáte jiným směrem a jedete opět domů. Úkoly čekají. Zjišťujete, co vše máte mít na další den, a jen tak tak stihnete vystoupit, protože potřebujete do knihovny. -K úkolu na biologii totiž potřebujete jistou knihu, dle které máte úkol zpracovat. Vypůjčíte si knihu, dojedete domů a pustíte se do čtení kapitol knihy. Nepotřebujete sledovat fb, s kamarádkami jste se viděli/y odpoledne a do zítra to přeci vydržíte. Když dopíšete všechny potřebné úkoly, zbývá vám jen večeře, večerní hygiena a čas na spaní. Vykonáte vše potřebné, ulehnete do postele, natáhnete mechanický budík a čtete si. Když něco do školy nemáte, dopíšete to další den a kamarádi to vydrží, tudíž nemusíte být nastražení a co pět minut kontrolovat fejsbůk.
Nyní ale zpět do reality. Dnes vstaneme za pomocí budíku v mobilu (ani já nejsem výjimkou, a jak se za to stydím), najdeme si spojení tramvaje na internetu, přičemž usrkáváme z šálku s čajem a mžouráme do sešitu z matiky, kde zjišťujeme, že nemáme úkol. Běžíme do školy - totálně nevyspalí. Přežít ve škole bez wifi? = Největší problém. Místo pečlivě připravovaných taháků máme chytré telefony. Během vyučování si píšeme s dalšími x lidmi a fotíme suprdupr selfie s kámoškama, které postujeme na fejsbůšek (ty fotky). Chceme jít odpoledne s kamrádkami do města, ale nedomluvíme se, jen řekneme "domluvíme se na fb, ok?" a jdeme domů. Jen co přijdeme domů, sedáme za počítač a hurá sledovat vzrůstající počet lajků. S kamarádkou řešíme, zda máme tomu klukovi, co se nám tak děsně líbil, napsat, a když se konečně odhodláme a zmáčkneme "odeslat", jančíme, jako kdyby se mohl zbořit svět. Co když mi neodepíše, vysměje se mi do obličeje, ztrapní mě? ÁÁÁÁÁÁ!!! Ihned to musíme napsat dalším 2 přátelům. S kamarádkami se na srazu nedomluvíte, jen přejdete na skype a zmáčknete "videohovor" - není to náhodou stejně jako naživo? Chatujeme až do půlnoci, potom spíme co nejdelší dobu na úkor snídaně a letímě zpět do školy.
(výjimkám se omlouvám)

A nyní porovnejme obě dvě skutečnosti. Kdo má těžší život? Já osobně si myslím, že my, dnešní "počítačová" generace. Ani ne tak kvůli tomu, že by nás zatěžoval sám internet, či počítač, nýbrž kvůli naší neustálé pozornosti zaměřené na ony přístroje. Neustále musíme kontrolovat mobil, jestli nám někdo nepsal/nevolal, jestli nás někdo neshání, jestli se zkrátka neděje něco, u čeho bychom museli být, o čem bychom museli vědět. Nedokžeme mezi sebou normálně komunikovat. Nedomluvíme se, že se sejdeme ve 3 na rohu té a té ulice, ale musíme počkat na fejsbůk. Místo navázání kontaktu normálním "lidským" způsobem - pozdravem atd. musíme vyvádět jako šílení, že někomu píšeme.Ani vlastně nevíme, zda se za tím chchtajícím se smajlíkem skyrývá i chchtající se člověk, či člověk topíc se v slzách..
Neustále se zabýváme tím, jestli nám někdo napsal, či nenapsal, a neustále tedy musíme kontrolovat mobil a v mobilu ještě fejsbůk.
Netvrdím, že jsou mobily, či internet čiré zlo. To rozhodně ne. Nemusíme chodit do knihovny, stačí si zadat spojení do Googlu, a jsme vlastně neustále "pod dohledem", kdyby se něco dělo, můžeme si zavolat pomoc, ale není ta volnost, kterou jsme ztratili, trošku potřeba? Není tohle všechno škoda? Ano, vše souvisí s dobou, ale čistě teoreticky - nebyl život našich rodičů v lecčems jednodušší?? A co na to Jan Tleskač?
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | Web | 20. října 2014 v 22:26 | Reagovat

Je to hezké :-) No já mám třeba jen mail, mobil a blog (poslední dva roky). Nikdy jsem nebyla na Skypu ani Facebooku a ostatní moderní věci už nestíhám - nevyznám se v tom, co je to i-pod, i-phone :D A ani nemám internet doma, píšu jedině z práce a nebo od našich :-) Domeček máme takovou poustevničku, není tam žádná obrazovka =) Ale líbí se mi, že internet existuje, že se lidé mohou dozvědět snadněji více informací  - třeba o "cizích" zemích, kulturách, náboženstvích a svět je propojenější a tím tedy tolernatnější =) Než třeba za středověku. Ale kéž by ty moderní vymoženosti začaly být aspoň ekologičtější..

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. října 2014 v 9:30 | Reagovat

Problém všeho tohohle srovnávání ale je, že kdyby ty prostředky tehdy existovaly, tak by je taky lidi používali a čučeli na ně od rána do večera. Tehdy byla nejvíc nóbl televize. A co lidi dělali? Přilepení na obrazovku, ti lepší měli video, z kterého byli paf všichni sousedé a prostě taky chtěl každý mít tu nejnovější vymoženost, která byla na trhu, aby se s ní mohl předvádět a využívat ji. A viset na telefonu se dalo i před lety. Sice nevím jak tady, ale pokud je to v dobových zahraničních filmech, že každej puberťák proválí večer doma a kecá a kecá přes telefon, který blokuje ostatím, nemyslím, že by si to tam domysleli jako čirou fikci.
Proč my teď používáme počítače a mobily? No protože se doba změnila, jsou to zase naše vymoženosti a používají to i instituce.

3 blog-krasnej-blondinecky blog-krasnej-blondinecky | Web | 12. listopadu 2014 v 11:48 | Reagovat

tak to urco ne zivot bez mobílku su nwm predstavit , kde by potom somala fotky mojho Reného???!!!

Ahojky, CmuQ

4 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 12. listopadu 2014 v 11:58 | Reagovat

Mobil mi funguje jako lapač prachu, takže kdyby náhodou najednou na celém světě vypadala elektřina byl bych v pohodě.
Jo s počítačem a internetem je to horší. Na to jsem - přiznám se - tak trochu závislí.
Jinak myslím si, že dřívější generace, kdyby měli tyto "vymoženosti" k dispozici určitě by jsme pak neposlouchali komentáře, že naše generace je na tom závislá, protože by na tom byli závislí i oni.

5 Serena Serena | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 12:18 | Reagovat

Přiznám se, že mobil mám v ruce furt. Buď mi píše můj drahý nebo ho využívám k internetu. Zabíjím tím čas třeba při čekání. Zkouknu nové komenty, případně něco připíšu. Jenže to je dnešní doba a pokrok nejde zastavit. Třeba dřív v době nemobilů bylo těžší zjistit co se komu stalo a co se kde seběhlo. Ale pochopitelně i mobil a pc mají své stinné stránky.
A co se týče ne-elektronické doby volila bych život ve středověku. :)

6 Catherine Rodriguez Catherine Rodriguez | Web | 12. listopadu 2014 v 13:20 | Reagovat

Hezky napsané. Máš pravdu. Já používám jen blog a mobil. :)

7 Dominique55 Dominique55 | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 13:43 | Reagovat

podle mýho a toho co vím z vypraveni mamky, babicky a praprababicky ci prapradedy tak jo...

8 mJ mJ | 12. listopadu 2014 v 15:14 | Reagovat

[2]: přesně!!

9 ellys-story ellys-story | Web | 12. listopadu 2014 v 16:18 | Reagovat

Jako dítě bych chtěla aby nebyla elektronika,ale jako dospělá tak zase naopak.....

10 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 12. listopadu 2014 v 16:29 | Reagovat

Hele, já jsem ve věku tvých rodičů a ono datlovat něco na stroji, dohadovat se s knihovnicemi, které mají dojem, že už jen pozdravem je urážíš, jet při každé změně jízdního řádu na nádraží a tam zjišťovat, jak to jede, protože dovolat se na infolinku (byla-li jaká) nešlo... Byla to skutečnost, byli jsme na ni zvyklí, ale takhle je to fakt lepší... A jestli myslíš, že jsme nešílely a nechichotaly se, když se na nás podívatl nějaký kluk, tak to se velmi mýlíš :-)

11 regina ⌂ regina ⌂ | Web | 12. listopadu 2014 v 16:46 | Reagovat

Já si právě myslím, že MY to máme ve všem jednodušší! Nemusíme informace hledat v knihovně, čekat, až se uvolní povinná četba, kterou potřebujeme, nemusíme se stydět zeptat učitelů a rodičů na cokoliv, prostě zapneme Google. Díky mobilu můžeme kdykoliv komukoliv napsat, domluvit si, zrušit schůzku, připomenout někomu něco, nebo si jen povykládat s kamarádkou, se kterou se momentálně nemůžeme sejít. Naše generace umí taky skvěle anglicky a né jen proto, že se to učí ve škole, ale taky spousta her, internetových stránek, písniček a dalších věcí je anglicky. Podle mě jsou tyhle věci skvělé, opravdu nám usnadňují život a otevírají nám spoustu skvělých možností. :)

12 Em Age Em Age | Web | 12. listopadu 2014 v 16:46 | Reagovat

Já si myslím, že toto je dost přitažené za vlasy.
Myslím, že mít elektronické vymoženosti je dobré zejména tehdy, co máš vztah na dálku. Nemůžeš se s tím, koho máš ráda, vidět TEĎ ani TADY. A tak si píšete, nebo voláte. Jste spolu díky elektronice.
Myslím, že toto je opravdu moc vyhrocené.

13 Marillee Marillee | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 17:01 | Reagovat

Upřímně s tímhle článkem nesouhlasím, zdá se mi, že je postavenej jenom proti facebooku. Jako vážně.

A kdybych se zeptala mých rodičů, a že jsem se ptala, řeknou mi "co bychom my dali za to mít vaše možnosti, když jsme byli mladí". Představ si, že nebyly mobily - musela jsi volat z telefonní budky, každý den dojít k budce v 11 hod, protože v tu dobu byl tvůj hovor očekáván. Musela jsi hledat v tuně knih přípravu na referáty - dneska literaturu můžeš použít, ale skoro všechno se převádí do počítačový podoby, tak proč to nebrat, když je to rychlý, pohodlný a stejně hodnotný?

14 Bonnie Galactic Bonnie Galactic | Web | 12. listopadu 2014 v 17:16 | Reagovat

Vydržela jsem to do druhého odstavce, sorry...

15 Janča Janča | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 17:54 | Reagovat

Jo, jo, jo, jo! Já s tím úplně souhlasím. Mezi tohle všechno tady spadám a vadí mi to (asi jako tobě) a proto to taky ráda kritizuju. Avšak nemyslím si, že bychom to měli těžší. My máme právě všechny ty věcičky k ulehčení života a dost nám pomáhají, ale kvůli tomu toho taky asi musíme dělat víc, jinak si nedokážu vysvětlit, že stále nemáme čas. Strašně mi vadí, že si s holkama můžu psát na facebooku a proto už skoro nechodíme ven a když se náhodou domluvíme, tak to jde přes facebook zase hezky rychle změnit, kvůli příteli jedné z nás (kdyby se nebylo jak domluvit, šly bychom spolu a přítel by holt jednou počkal).

16 Cleo Cleo | Web | 12. listopadu 2014 v 18:05 | Reagovat

Je pravda, že k modernímu světu technické vymoženosti patří a všechno, co s nimi souvisí. Ať někdy nám pomáhají, jindy ne.

17 Seiya Kuroi Seiya Kuroi | Web | 12. listopadu 2014 v 19:46 | Reagovat

Přijde mi tu, že tu někteří považují fb za příčinu toho, že někteří jen sedí doma a čum do něj. Jo, taky do něj čumím. Ale kdyby nebyl, tak nejdu ven s kamarádama, páč je nemám. Byla bych stejně sama doma.

18 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. listopadu 2014 v 19:46 | Reagovat

Zažila jsem dobu bez videa, bez mobilu, ba dokonce bez telefonu, o počítači ani nemluvě. Je fakt, že jsme se s holkama dohodly ústně, cestou do školy nebo ze školy nebo odpoledne (nechatovaly jsme přes fb, ale daly jsme si zcuka u jedné z nás doma, na zábavu jsme se domlouvaly na určitou hodinu, a daly si sraz. Ze zábavy jsme chodili pěšky (i několik kilometrů, neměli jsme ani auta, ani rodiče s autama) a byla pohoda.
Ale můžu říct, že kdyby existovaly mobily, videa, dvd, iphony, tablety, počítače i notebooky, o dotykáčích ani nemluvě, ta dřívější generace by mobilovala, chatovala, skypovala o sto šest. A profilů na fesbuku by bylo stejně jako v dnešní době... tomu věř. Já jsem třeba ráda, že díky absence těchto vymožeností jsem propadla čtení a hledala své světy v písmenkách, že jsem díky tomu byla víc venku a hráli jsme normální hry, opálení a vyslunění každé léto, ale vím určitě, že kdyby tehdy existovaly počítače (a možnost je mít doma), sedím u počítače stejně jako ty dnešní děcka.

19 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. listopadu 2014 v 19:48 | Reagovat

P.S. vím, že v dnešní době to takhle funguje, ale závislost na mobilu nebo na facebooku si každý může zkusit pořešit - třeba tím, že pobyt u fejsu zkrátí a na mobilu přestane datlovat pořád nějaké esemesky. :-)

20 Magdaléna Magdaléna | Web | 12. listopadu 2014 v 20:27 | Reagovat

Občas na to myslím... Jsem velká fanynka facebooku, ale asi jsem nikdy nedovolila, aby mě zachvátil potřebou být věčně on-line. Prostě je to super místo, když něco potřebuju a když někdo něco potřebuje mě. Ale jinak...
.
Vadí mi spíš přehršle komunikace. To když kamarádka ustavičně smskuje svému příteli, to když si spolužačky píšou napříč třídou... a tak... prostě když se lidi nevidí, neměli by se bavit. Ta komunikace ztrácí smysl a za pár týdnů/měsíců to začne být o ničem.

21 Lany Lany | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 20:48 | Reagovat

Máš veľmi pekný spôsob písania :) Je to asi ten najlepší článok o negatívnych vymoženostiach dnešnej doby aký som čítala. Super! Píšem to preto, lebo všetky články boli o tom samom- názor na dnešnú dobu, aké je to celé zle ard'. Lenže v tvojom článku bol krásny príklad na život bez moderných vymožeností a s nimi- a to sa mi najviac páčilo.Zistila som, ako krásne by sme sa zaobišli aj bez nich a to sa všetci sťažujú, aká bola minulosť obmedzená. Uvedomila som si, akí sme naviazaní na mobil a internet, hoc aj v bežných maličkostiach a zistila som, že tie chyby robím aj ja a to som na tom s facebookom ešte dobre (poznám zopár čudákov, ktorí bez mobilu neurobia ani krok- doslova. Ked' som bola malá, hrali sme sa s bábikami či plyšákmi a dohadovali sa, kto má krajšieho (plyšáka). Načo by nám vtedy boli nejaké mobily? Lenže vídavam bežne decká, ktoré namiesto aby sa spolu hrali, majú v ruke mobil a navzájom spolu ani nekomunikujú. Tak o čom to potom je? Navyše ked' sa pozriem do hračkárstva a vidím, že najlacnejšia bábika stojí okolo 17 €, je to už choré..

22 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. listopadu 2014 v 21:10 | Reagovat

Taky bych si chtěla zkusit život bez mobilu a sociálních sítí, někdy se přistihnu, jak mám nutkání se tam mrknout.
Problém je v tom, že ony nám ty chytré telefony a sítě měly vlastně ten život zjednodušit. Je jasné, že já jako počítačová generace se už nevyznám v mapách, papírovém jízdním řádu či si neporadím s buzolou a kompasem. K tomu máme telefony a internet, které nám mají ubrat ten čas, kdybychom prstem projížděli po titěrných tabulkách a hledali a hledali, zabralo by nám to čas. Když člověk umí tu elektroniku využít, není to problém, je to náhodou výhoda. Nikdo po tobě nechce aby jsi byla milionkrát na FB, skypu, kontrolovala si každou minutu mobil, fotila selfie a psala statusky. Já to taky nedělám a žiju. Náhodou mě to někdy vyhovuje. Co se týče knihovny a školy, mám ji víc jak 20 minut od místa bydliště a kdybych neměla internet, netušila bych třeba jaké mám známky, jaké jsou suply (ke zjištění den předem, neznalost se neomlouvá), jestli jsou nějaké změny. Nemusím si obíhat kancelář taneční, nemusím jít do divadla kvůli programu, když jej najdu na internetu. Jde o to, že není čas. Nastavili jsme si život tak, že musíme všechno stíhat, nová generace klid nezažila a proto jsou moderní technologie. Jistě, ty nevýhody uznávám a souhlasím s nimi a taky bych chtěla někdy žít v době mých rodičů- abych si odpočinula, ale s tím nic nenadělám a musím se naučit žít s tím co mám, nefňukat nad ironií osudu- nikdo po mně nechce abych se na internetu i "bavila" a nebrala jej jako povinnou součást přežití v moderní společnosti.

23 Ms R. Ms R. | Web | 12. listopadu 2014 v 22:11 | Reagovat

Zajímavý článěk, ale příjde mi to trochu jako vypsání se z alergie na Facebook. Facebook mám, ale čistě z informačních důvodů, jako kdy bude sraz se šlokou a za dob mého chození do školy ohledně dopisování, úkolů a podobně. Facebook je fajn, ale nesmí se to přehánět :). Mobil téměř nepoužívám, ale beru ho všude s sebou kvůli mému paranoidnímu "co kdyby se něco stalo" a neumím si představit život bez těchto věcí. Třeba ho brzo poznám, třeba ne. Jsem ráda za to, co naše slopečnost dokázala uplácat z pár destiček a drátků a jsem zvědavá kam to bude směřovat dál.

24 hedd hedd | 12. listopadu 2014 v 22:17 | Reagovat

[10]: To nepopírám! :-) Ale přijde mi, i když je to možná jen můj názor, že bylo nějakým způsobem "hezčí" si to své tak nějak "vydobýt".. Chápu, že kdyby dřív bylo k dispozici to, co je teď, nejspíš by na tom lidé byli závislí zcela stejně, protože je to něco nového, něco, co je svým způsobem tajemné, a čím si můžeme dokázat něco víc. Já bych si osobně chtěla vyzkoušet alespoň týden bez mobilů a ostatních technologií, abych věděla, jaké to vlastně je. :-)

[11]: V tom máš též pravdu, ale třeba k té povinné četbě - když by se udělal průzkum o tom, kdo si obsah povinné četby přečte na internetu a kdo si přečte celou knihu, zvítězil by internet a to, dle mého názoru, také není úplně dobře. Ale já jsem celkově taková "jiná" v tom, že se ráda inspiruji staršími dobami (jak v oblékání, tak třeba ve psaní) a proto jsou i mé názory na dnešní svět pro někoho až moc vyhrocené. Ale samozřejmě že to může být proto, že jsem onu dobu bez mobilů prakticky nezažila..

[13]: A přesně to je to, co se mi líbí.  Muset mít se vším aspoň trošku práce. :-)

[15]: Konečně někdo! :-))) To "těžší" či "lehčí" asi nebylo zvoleno úplně správně... Spíš by se asi hodilo místo  slova lehčí napsat hezčí. Ano, když bych nepočítala to, jaký režim tu byl, možná bych nadávala na tu práci, kterou musím vynaložit na referát, ale i přes to bych si to teď moc ráda zažila a pak se (asi i ráda) vrátila k vymoženostem.

[21]: Děkuji, potěšilo mne to. :-)

[22]: Já jsem pro jistotu jen na mailu a občas na blogu, takže statůskování u mě nefunguje, ovšem chápu, nač narážíš. Máme to možná až moc jednoduché a proto si to ani moc neuvědomujeme..

25 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 12. listopadu 2014 v 23:26 | Reagovat

Jan Tleskač a Rychlé šípy na to říkají, že tě nikdo nenutí používat telefon a notebook či PC, ale nebýt toho, asi bys dělala něco lepšího, než napsala tento článek nebo ne?

26 userka userka | E-mail | Web | 26. února 2015 v 20:56 | Reagovat

Rozhodně na tom něco je, naštěstí nejsem generace lidí, kterým je dneska kolem patnácti a FB se pro ně stal samozřejmostí a co víc nutností.

27 hedd hedd | Web | 3. března 2015 v 20:49 | Reagovat

[26]: Já bohužel ano. Ale fb nemám a i tak se dá žít. :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama